آنچه که باید درباره واریس بدانیم!

بایدها و نبایدها در برخورد با واریسواریس یکی از بیماری‌های شایعی است که بیشتر در پاها و قسمت‌های پایینی بدن دیده می‌شود. بسیاری از افرادی که مبتلا به این بیماری هستند تصور می‌کنند که ماساژ می‌تواند به بهبود این بیماری کمک شایانی کند این در حالی است که پزشکان، ماساژ برای واریس را فقط در مواقعی خاص توصیه می‌کنند آن هم با رعایت اصول بسیار حساس. در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیر ماساژ در بهبود بیماری واریس بپردازیم و به پاسخ این سوال برسیم که آیا ماساژ برای واریس مفید است یا نه. پس اگر شما و یا یکی افراد خانواده مبتلا به این بیماری هستند حتما این مطلب را دنبال کنید
.

ماساژ برای واریس

 

بیشتر افرادی که واریس دارند بر این تصور هستند که این مشکل نیاز به درمان خاصی ندارد و باید با آن مدارا کنند این درحالی است که درمان‌های خانگی و حتی دارویی متنوعی برای آن وجود دارد.

اگر بخواهیم واریس را در چند جمله برای شما تعریف کنیم باید اینگونه بیان کرد که: در داخل رگ‌های خونی دریچه‌هایی وجود دارند که روبه سمت بالای بدن هستند و در هدایت خون به سمت قلب کمک شایانی به بدن می‌کنند. اگر در کار این دریچه‌ها مشکلی بوجود آید و به درستی کار نکنند خون در پاها جمع می‌شود و رگ‌ها زیر فشار زیادی قرار می‌گیرند که حاصل آن نیز بزرگ شدن رگ‌ها و سیاه دیده شدن آن از بیرون می‌باشد.

 

دلیل آن هم بیشتر مربوط به اضافه وزن داشتن و یا باداری در خانم‌ها می‌باشد. به صورت کلی کسانی که بیشتر سرپا می‌ایستند و یا اینکه به خاطر کار فشار زیادی به پاها وارد می‌کنند واریس را تجربه خواهند کرد.

 
:لطفا به این مساله دقت کنید

کسانی که واریس دارند قطعا شنیده‌اند که ماساژ می‌تواند در بهبود واریس کمک شایانی داشته باشد ولی این تصوری است کاملا اشتباه. ماساژ برای واریس تنها در مواردی خاص باید مورد استفاده قرار بگیرد.

آیا ماساژ به بهبود واریس کمک خواهد کرد؟

در کل ماساژ فواید زیادی برای بدن دارد. از جمله این فواید می‌توان به بهبود گردش خون بدن، کاهش استرس و بهبود حرکت عضلات اشاره کرد. تمامی این فواید در بهبود بیماری واریس نقش زیادی خواهد داشت اما پزشکان انجام این کار را برای واریسی‌ها اصلا توصیه نمی‌کنند دلیل آن هم این است که اگر رگ‌های واریسی بدن بیمار دچار پارگی شود و یا حتی تحت فشار قرار بگیرد ممکن است نه تنها بیماری بهبود پیدا نکند بلکه شدت آن نیز افزایش داده و دردهای شدیدی نیز به همراه داشته باشد.

پس بهتر است قبل از انجام ماساژ با پزشک متخصص خود مشورت داشته باشید زیرا پزشکان فقط برای موارد خاص انجام ماساژ برای واریس را توصیه می‌کنند. در کل می‌توان گفت که اگر ماساژ به صورت اصولی انجام شود می‌تواند کاهش درد و بهبود گردش خون را برای بیماران واریسی به همراه داشته باشد.

 

ماساژ افراد واریسی چگونه انجام می‌شود؟

حتی افراد حرفه‌ای در ماساژ نیز با ترس به انجام ماساژ برای افرد واریسی می‌پردازند زیرا رگ‌های واریسی بسیار حساس هستند. ولی با این وجود به دلیل اینکه نمی‌توان از فواید ماساژ برای بدن نیز چشم‌پوشی کرد با رعایت یک سری شرایط می‌شود این کار را انجام داد.

پس حتما باید این نکته را رعایت کنید که به هیچ وجه ماساژ نباید توسط افراد اماتور انجامم شود و باید به مراکز مخصوص ماساژ مراجعه کنید. در ماساژ برای واریس نباید رگ‌های واریسی تحت فشار قرار گیرند و فقط ماساژ در نقاطی از بدن و رگ‌هایی از بدن انجام شود که اثری از واریس در آن‌ها وجود ندارد. تنها در این حالت است که می‌توان از فواید ماساژ درمانی نیز برای واریس بهره‌مند شد.

 

برای اینکه روند ماساژ به درستی انجام شده و از آسیب به رگ‌ها جلوگیری شود بهتر است از روغن زیتون استفاده کنید. روغن زیتون از فشار وارده به رگ‌ها می‌کاهد. البته تکنیک‌های مخصوصی نیز نزد ماساژورهای حرفه‌ای هست که تکنیک‌های مربوط به جذب لنف گفته می‌شود که گفته می‌شود به بهبود و حتی درمان واریس کمک می‌کند. باز هم تاکید می‌کنیم که قبل از هر کاری باید با پزشک خود مشورد داشته باشید.

:با ادامه این مطلب با چهار روش درمانی طبیعی برای واریس آشنا شوید

:ورزش

حتما با فواید ورزش آشنا هستید، ورزش منظم یکی از بهترین کارهایی است که برای بهتر‌شدن گردش خون در رگ‌ها و پایین‌آوردن ورم پا می‌توان انجام داد. برطبق گزارش مؤسسه‌ی ملی قلب، خون و ریه‌ی آمریکا، نشستن (مخصوصا نشستن در وضعیت نامناسب مانند زمانی که گردن را به جلو خم می‌کنید یا چهار‌زانو نشستن) و ایستادن طولانی‌مدت و بدون حرکت، خطر ابتلا به واریس و ناراحتی‌های ناشی از تجمع خون در رگ را چند برابر می‌کند.

زمانی که شما مدت زمان طولانی‌ بی‌حرکت می‌مانید، رگ‌ها عمل برگرداندن خون به قلب را سخت‌تر انجام می‌دهند و برای مبارزه با نیروی جاذبه مشکل پیدا می‌کنند. ورزش مقدار هورمون‌ها را به‌صورت کاملا طبیعی تنظیم کرده، وزن شخص را کم می‌کند و نمی‌گذارد از حد طبیعی خارج شود و فشارخون را پایین می‌آورد. تمام این موارد با هم به درمان واریس کمک می‌کنند.

براساس نظر متخصصان مؤسسه‌ی بیماری‌های قلبی و عروقی کارولینا، برای جلوگیری از ابتلا به واریس باید نرمش‌هایی را از قبیل بالا‌بردن پا، بالا نگه‌داشتن مچ پا، حرکات دوچرخه و خم‌کردن مچ پا به اطراف انجام دهید تا رگ‌های پا کش بیایند و قوی شوند. ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا و دوچرخه‌سواری که فشار کمی به بدن وارد می‌کنند نیز، فشار وارده به رگ‌ها را کاهش می‌دهند.

اگر از آن دسته افرادی هستید که با ورزش‌کردن عضلات‌تان درد می‌گیرد، پس به‌آرامی ورزش کنید و بعد از آن برروی عضله‌ای که درد گرفته است، کیسه‌ی یخ یا آب گرم بگذارید. برای کاهش درد و ورم ناشی از واریس، پاها را بالا بگیرید یا جوراب واریس بپوشید. با این کار به پایی که خون در آن به‌درستی به جریان نمی‌افتد، فشار ملایمی وارد می‌کنید

:پیشگیری از بالا رفتن وزن

افرادی که اضافه‌وزن دارند، به‌خصوص زنان و افراد میانسال، بیشتر درخطر ابتلا به واریس هستند. سنگینی وزن اضافی، فشار زیادی به رگ‌های شما وارد می‌کند و به ورم یا برگشت جریان معکوس خون دچار می‌شوید. این پدیده در سیاهرگ‌های بزرگی که نزدیک سطح پوست هستند (مانند سیاهرگ صافن در پا) بیشتر رخ می‌‌‌دهد

  تشخیص رگ‌های واریسی و درمان آنها در افرادی که اضافه‌وزن دارند، مشکل‌تر است؛ زیرا در فرد مبتلا، تا زمانی که پاها ملتهب و اندازه‌ی رگ‌ها بزرگ نشود، نمی‌توان متوجه بیماری شد. اندازه‌ی رگ‌ها در بخش درونی پا در این حالت به بیش از ۴ الی ۵ سانتیمتر می‌رسد.

  :استفاده از روغن‌های اسانس برای تنظیم هورمون‌های بدن

روغن‌های اسانس برای بهبود گردش خون مفید‌ند، میزان ورم را پایین می‌آورند و هورمون‌های بدن را تنظیم می‌کنند. یکی از بهترین روغن‌ها برای درمان مشکلات وریدی، روغن «سرو» است. این روغن، سرعت گردش خون را بالا می‌برد و دستگاه گردش خون را تقویت می‌کند. موضع مورد نظر را دوبار در روز با پنج قطره از این روغن ماساژ می‌دهید و این کار را به‌مدت چند هفته ادامه دهید. درصورتی‌که دچار درد عضلانی، ورم یا تاول شدید، مصرف آن را قطع کنید و روغن رقیق دیگری را مانند روغن نعنا، روغن درخت چای یا اسطوخودوس امتحان کنید

:رژیم غذایی ضد التهاب

غذاهای خاصی هستند که مانع ایجاد التهاب می‌شوند و با تقویت گردش خون، سرعت بهبود واریس را افزایش می‌دهند. این غذاها از گسترش واریس در آینده نیز جلوگیری می‌کنند. پیروی از رژیم غذایی ضعیف، به شریان‌ها صدمه می‌زند، کیفیت گردش خون را پایین می‌آورد و مشکلاتی از قبیل فشار خون، عدم تعادل هورمونی و افزایش وزن را به‌وجود می‌آورد. منظور از داشتن رژیم غذایی ضعیف، خوردن موادی مانند چربی‌های ترانس، شکر، کافئین، الکل و غذاهای فرآوری شده است. اکثر این غذاها حاوی مقادیر بسیار بالایی از سدیم نیز هستند. سدیم زیاد، باعث دفع مقدار آب زیاد از بدن می‌شود و باعث می‌شود سم‌هایی در بدن تولید شود که شدت ورم رگ‌های واریسی را بالا می‌برد

غذاهایی که خاصیت ضد‌التهابی بالایی دارند و ظاهر واریس را بهبود می‌بخشند، عبارتند از

    مواد غذایی که دارای فیبر زیادی هستند: فیبر برای سلامت قلب مفید است و برای خوب کار‌کردن دستگاه گوارش ضروری است. خوردن روزانه ۳۰ الی ۴۰ گرم فیبر بهترین روش برای پیشگیری از یبوست است. ابتلا به یبوست در شکم تولید نفخ می‌کند و نفخ به رگ‌های اطراف شکم و پاها فشار می‌آورد. غذاهایی که حاوی مقدار بالایی فیبر هستند، عبارتند از: تخم‌شربتی و تخم‌ کتان (هردو دارای امگا ۳ هستند و همچنین خاصیت ضد‌التهابی دارند)، سبزیجات، میوه‌ها و حبوبات تازه.
    غذاهای سرشار از آنتی‌ اکسیدان: آنتی‌اکسیدان‌ها به استحکام رگ‌ها کمک می‌کنند، ضد‌التهاب‌اند و شریان‌ها را سالم نگه می‌دارند. ویتامین C و ویتامین E، آنتی‌اکسیدان‌های معروفی هستند. این دو ویتامین به‌وفور در سبزیجاتِ برگ‌سبز و مرکبات یافت می‌شوند. ویتامین E از لخته‌شدن خون جلوگیری می‌کند، رقیق‌کننده‌ی طبیعی خون و برای سلامت قلب مفید است. ویتامین C ماده‌ی ضد‌التهاب قوی‌ای است و برای پوست نیز معجزه می‌کند.
    ادرارآورهای طبیعی: پزشکان در مواردی که صلاح بدانند به تجویز قرص‌های ادرارآور می‌پردازند تا ادرار دفعی را افزایش داده و آب اضافی یا ورم بدن را کاهش دهند. با مصرف خوراکی‌های زیر می‌توانید میزان دفع ادرار را بالا ببرید. این خوراکی‌ها عبارت‌اند از: سبزی‌های تازه (جعفری، گشنیز و ریحان)، رازیانه، برگ‌های سبز گیاه قاصدک، خیار، مارچوبه و کرفس.
    غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی منیزیم هستند: تجمع خون در رگ‌های پا، فشار‌ خون و گرفتگی عضلات پا (سندرم پای بی‌قرار) علائم هشدار‌دهنده‌ای هستند که به وضوح نشان می‌دهند مواد الکترولیتی بدن ما کم شده است. الکترولیت‌ها یون‌های شیمیایی‌ رادیکالی هستند و در هدایت الکتریکی درون سلول‌ها و نورون‌ها نقش دارند. پتاسیم و منیزیم از جمله موادی هستند که ساختار مایع الکترولیت بدن ما را تشکیل می‌دهند. برای مقابله با این علائم آزار‌دهنده، باید خوردن موادی مانند سبزی‌های برگ‌سبز، آوکادو، موز، سبزیجات خانواده‌ی کلم و سیب‌زمینی شیرین را در اولویت قرار دهید.
    غذاهای ادویه‌دار: غذاهایی که حاوی ادویه‌هایی نظیر فلفل قرمز و کاری هستند، دمای بدن را بالا می‌برند. به‌این‌ترتیب با مصرف ادویه گردش خون بهتر می‌شود، حتی می‌توان میزان اشتها را نیز کنترل کرد و جلوی اضافه‌وزن را گرفت.
    ماهی‌های دریایی: ماهی و غذاهای دریایی مانند ماهی آزاد، شیر‌ماهی، ماهی کولی، ساردین و ماهی تن حاوی روغن امگا ۳ هستند. متخصصان برای داشتن گردش خون سالم مصرف این روغن را بسیار توصیه می‌کنند.
    سرکه‌ سیب: سرکه‌ی سیب انتشار خون را در دیواره‌ی رگ‌ها بهبود می‌بخشد و ضد‌التهاب است. برخی بیماران مبتلا به واریس گفته‌اند که با ترکیب‌کردن سرکه‌ی سیب با گیاه دارویی «هاماملیس» و ماساژدادن آن بر روی موضع ملتهب، ورم کاهش یافته و ظاهر رگ‌های واریسی طی چند هفته بهبود می‌یابد

:نتیجه گیری

واریس، شایع‌ترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰-۱۰% جمعیت را مبتلا می کندپ

زنان دست‌کم دو برابر مردان به واریس مبتلا می‌شوند، ولی سن و نژاد بیمار بر میزان ابتلا اثر نمی‌گذارد

درمان‌های طبیعی واریس عبارتند از: ورزش، جلوگیری از اضافه‌وزن، استفاده از روغن‌های اسانس برای تنظیم هورمون‌های بدن، استفاده از رژیم غذایی ضدالتهاب

مواد غذایی‌ای که به‌دلیل‌ داشتن خاصیت ضدالتهابی برای درمان واریس بسیار مفید هستند، عبارتند از: غذاهای غنی از فیبر، غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان، ادرارآورهای طبیعی، غذاهای غنی از منیزیم، خوراکی‌های ادویه‌دار، ماهی‌های دریایی و سرکه‌ سیب.

رگ‌های عنکبوتی نیز مانند رگ‌های واریسی در پا، پشت ران، ماهیچه‌ی بین ران و ساق و از مچ به پایین ظاهر می‌شوند. این رگ‌ها از رگ‌های واریسی کوچک‌تر هستند، درد ندارند و بدون علامت هستند. دلیل تفاوت‌های ذکر شده به سطحی‌تر‌بودن آنها نسبت به رگ‌های واریسی برمی‌گردد.

برگرفته از سایت آی رست و سایت چطور

1397/12/4


تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017