رفع افتادگی پلک با کمک ماساژ و تمرینات ساده

رفع افتادگی پلک با کمک ماساژ و  تمرینات ساده

 

احتمالا برای شما هم پیش آمده که گاهی وقت ها صبح وقتی از خواب برمی خیزید از مشاهده چهره خود در آینه، و مشاهدۀ پلک های آویزان یا زیر چشم های متورم و کیسه انداخته شوکه شده باشید. زیرا زمانی که با افراد صحبت می کنیم، چشم ها کانون توجه ما خواهند بود و هیچ کدام از ما نمی خواهیم  به خاطر افتادگی پلک ها این مرکز توجه را از دست بدهیم!

پس حتما بلافاصله با خود گفته اید که امروز روز بدی خواهد بود!!!!
اما اگر با ما همراه شوید و این مطلب را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که چه باید بکنید تا اصلا دچار این مشکل نشوید.

 

Image result for ‫افتادگی پلک‬‎


افتادگی پلک چیست، چرا به وجود می آید و سریع ترین راه رفع آن چیست؟

افتادگی پلک یعنی شل و آویزان شدن لبه پلک بالایی. گاهی این افتادگی انقدر زیاد است که حتی می تواند یک یا هر دو پلک را تحت تاثیر قرار دهد. در این حالت، لبه های پلک بالا از حالت طبیعی پایین تر می افتد و بعضی اوقات می تواند تمام یا بخشی از مردمک را بپوشاند.

این شرایط، بر اثر آسیب یا ضعف عضله بالا برنده رخ می دهد. در واقع عضلۀ بالا برنده، مسئول بالا نگه داشتن پلک ها می باشد که این شرایط منجر  به عدم کنترل کافی پلک و افتادگی آن می شود.این اتفاق می تواند؛ثابت، متناوب و یا پیش رونده باشد.بر اثر این حالت، حرکت ماهیچه  پلک فوقانی کند می شود.
برخی از تمرینات برای پلک افتاده  وجود دارد که بهتر است قبل از این که به جراحی بیاندیشید، آن ها را امتحان کنید.


زمانی که افتادگی پلک ، یکی از پلک ها را درگیر کند، تشخیص آن در مقایسه با پلک سالم آسان تر است ، اما بروز افتادگی در هر دو چشم، این تشخیص را به مراتب دشوارتر خواهد کرد.

علل افتادگی پلک:

نقص مادرزادی
وجود گل مژه

روند عادی پیری
 جراحی چشم
آسیب عصب
سردرد و میگرن
مشکل پزشکی مرتبط با بیماری

راه حل:

اگر علت ایجاد افتادگی پلک، مربوط به سن یا مشکلات مادرزادی باشد،با انجام عمل جراحی زیبایی پلاستیک بالا بردن پلک،می توان این حالت را اصلاح کرد. چنانچه افتادگی پلک به علت بیماری های عصبی و عضلانی یا بیماری های چشم باشد،پزشک با تجویز دارو آن را درمان خواهد کرد.

در ضمن با انجام یک سری تمرینات موثر می توان شدت آن را کنترل نمود.

تمریناتی موثر برای کاهش افتادگی پلک:

تمرین اول:

دو انگشت خود را در دو طرف شقیقه ها قرار داده و کمی فشار دهید.بلافاصله چشم ها را باز و بسته کنید.این تمرین را ۱۰ بار تکرار نمایید.

صاف بنشینید و اول به روبه رو نگاه کنید.چشم ها را باز نگه داشته و بدون حرکت سر، به بالا و پایین نگاه کنید.

صاف بنشینید و به روبه رو نگاه کنید.درست همانند تمرین قبل، چشم ها را باز نگه داشته و بدون حرکت سر، به چپ و بعد به راست نگاه کنید.

صاف بنشینید و چشم ها را ببندید. در همین حالت بدون حرکت سر، اول به چپ و بعد به راست نگاه کنید.

محلی راحت مثل جلو آیینه را انتخاب کنید.انگشت اشاره را زیر دو ابرو قرار داده و به آرامی ابرو را به سمت بالا و مخالف استخوان ابرو بکشید.حالا پلک بالا را کمی پایین بیاورید.تا ۵ بشمارید و پلک خود را ببندید.حالا پلک را باز کرده و تا ۶ بشمارید. این تمرین را ۳-۲ بار دیگر هم تکرار نمایید.

انگشتان خود را روی شقیقه ها قرار داده و مختصری چشم ها را به سمت گوش ها بکشید. چشم ها را باز و بسته کنید.۱۰-۵ بار سریعا این کار را انجام دهید.

یک موقعیت راحت را برای نشستن انتخاب کنید. چشم ها را باز کرده و به روبه رو نگاه کنید.حالا ابروها را بالا برده و همزمان، چشم ها را نیمه باز کنید. کمی صبر کنید و بعد با در گیر کردن ماهیچه های پلک و زیر ابرو، پلک ها را بالا ببرید.در مرحله دوم این تمرین ، باید بتوانید سفیدی چشم ها را بالای مردمک چشم ببینید.این تمرین را جلو آیینه به تدریج آنقدر تمرین کنید تا به آن عادت نمایید.۱۰ بار این حرکت را انجام دهید.


تمرین دوم:
ابرو های خود را تا جایی که می توانید بالا ببرید، حالا چشمان خود را کاملا باز کنید و تا عدد پنج بشمارید. به آرامی ابرو های را پایین بیاورید و استراحت کنید، این تمرین را برای 5 تا 10 دقیقه تکرار کنید
.
انگشتان را بر روی چشم ها بگذارید و به آرامی چشم ها را به سمت گوش ها بکشید، حالا چشم ها را خیلی سریع پنج تا ده بار باز و بسته کنید.

انگشت اشاره خود را بر روی ابرو ها بگذارید به آرامی به طرف پایین فشار دهید، در همین حال سعی کنید با غلبه بر فشار ابرو ها را به طرف بالا بکشید، با کمک این تمرین، عضله اطراف چشم و پلک فوقانی تقویت می شود.

این روش را برای 5 تا 10 دقیقه تکرار کنید.

یخ:

استفاده از مکعب های کوچک یخ و ماساژ پلک به وسیلۀ آن ها، قطر عروق خونی را کاهش داده و برای رفع افتادگی پلک ها مفید می باشد. کافی است قطعات یخ را بر روی پلک چشم بمالید و به زودی اثر آن را ببینید.

 


 

یخ 

 

 

 

فراموش نکنید که یک شبه نمی توان با این تمرینات به نتیجه ایده آل دست یافت. بنابراین صبور باشید و با جدیت و اطمینان از بهبود تدریجی شرایط، تمرینات را دنبال کنید.


1 دی 1397

 

 

تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017