بهبود عارضۀ سندروم شانۀ منجمد با ماساژ

 

بهبود عارضۀ سندروم شانۀ منجمد با ماساژشاید گاهی از اوقات پیش آمده که فعالیت های ساده ای مانند برداشتن یک کتاب از قفسه یا شانه کردن موهایتان برای شما دردناک و غیر ممکن بوده است.

شانه منجمد (کپسولیت چسبنده) یک اختلال رایج است که باعث درد، سفتی و از دست دادن دامنه طبیعی حرکت در شانه می شود. ناتوانی ناشی از آن می تواند جدی باشد، و اگر درمان نشود، این وضعیت با گذشت زمان تشدید می شود.  این مشکل، عمدتا افراد 40 تا 60 ساله را تحت تاثیر قرار می دهد و در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود.

علت آن تا امروز به طور قطع مشخص نشده  اما به نظر می رسد احتمالا یک روند التهابی در پیدایش این درد نقش دارد. شانه طیف وسیع تر و متنوعی از حرکت را نسبت به هر قسمت دیگر بدن دارد و دردناک بودن و کم شدن دامنه حرکنی آن تا حد زیادی مانع فعالیت های روزانه خواهد بود.
تصویر شانه، نشان دهنده کپسول مفصلی آسیب دیده است.این فرایند معمولا با آسیب (مانند شکستگی) یا التهاب بافت نرم رخ می دهد.این آسیب و آسیب های مشابه موجب التهاب و درد شده و حرکات شانه را محدود می کند.

هنگامی که شانه به علت آسیب بی حرکت می شود، بافت همبند اطراف مفصل گلنوهومرال - کپسول مفصلی - ضخیم تر می شود و ظرفیت طبیعی خود را برای کشیدگی از دست می دهد. تلاش برای جلوگیری از درد ناشی از حرکت شانه منجر به انقباض بیشتر کپسول می شود. جراحی فیبری دارای فضای کمتری برای حرکت است و مفصل ممکن است مایع روغنی سینووییل را از دست بدهد.
عارضۀ شانۀ یخ زده ممکن است بین دو تا نه ماه طول بکشد.


مراجعه به پزشک:

برای ارزیابی حرکات شانه خود، پزشک از شما می خواهد که حرکات مختلف را با بازوی خود انجام دهید، مانند لمس شانه های مقابل. ممکن است پزشک دستور عکسبرداری با اشعه ایکس یا MRI را بدهد تا اطمینان حاصل شود که هیچ مشکل اساسی دیگر مانند تغییرات آرتریت یا جابجایی وجود ندارد.

 

درمان هایی که ممکن است پزشک شما از آن استفاده کند:

درمان برای کاهش درد و بازگرداندن دامنه طبیعی حرکت شانه متمرکز است . پزشک شما ممکن است یک دارو ضد التهابی مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن  را توصیه کند. ممکن است تزریق کورتیکواستروئید به مفصل شانه یا بافت نرم انجام شود.  اما سنگ بنای درمان فیزیوتراپی است، اول تمرکز بر روی تمرینات که کپسول مفصلی را گسترش می دهد، و بعد، در تقویت تمرینات. یک فیزیوتراپیست می تواند تمرین های مناسب را به شما آموزش دهد. هنگامی که حرکت های خود را آموختید، می توانید اکثر تمرینات خود را در خانه انجام دهید.

کمپرس یخ برای شانه 10 تا 15 دقیقه چند بار در روز نیز می تواند به کاهش درد کمک کند..
به خاطر داشته باشیدکه باید از فعالیت هایی که نیاز به بلند کردن و یا هر کار دیگری که درد شما را تشدید می کند، اجتناب کنید. اگر به دقت از رژیم تمرینی شانه خود پیروی کنید، احتمال دارد که بتوانید سطح فعالیت معمول خود را از سر بگیرید (بیش از 90 درصد افراد با این اقدامات غیرجراحی بهبود می یابند). اما بازیابی کامل نیاز به زمان دارد - از چند ماه تا دو یا سه سال.

تمرینات کششی برای شانه ی یخ زده:

قبل از انجام تمرینات، همیشه شانه خود را گرم کنید.  بهترین راه این است که دوش یا حمام گرم 10 تا 15 دقیقه ای بگیرید. همچنین می توانید از یک پد مرطوب گرم یا حوله مرطوب گرم شده در مایکروویو استفاده کنید، اما ممکن است آنقدر موثر نباشد.
تصویری از ورزش کششی آونگ:

 ابتدا این تمرین را انجام دهید. شانه های خود را رها کنید پای راست را کمی عقب ببرید، تا بتوانید بازوی آسیب دیده خود را به پایین بکشید. نوک انگشت را در یک دایره کوچک دوران دهید 10 بار در هر جهت، یکبار در روز انجام دهید. همانطور که علائم شما بهبود می یابد، قطر دایره نوسان خود را افزایش دهید، اما فقط تا حدی که احساس درد نکنید. اگر احساس آمادگی و بهبودی کردید می توانید با نگه داشتن وزنۀ سبک (سه تا پنج پوند) کشش را افزایش دهید.
( هر پوند نقریبا معادل 454 گرم است.)


تصویری از ورزش کششی حوله:

 


 


یک دستمال پارچه ای با طول سه پا ( هر پا تقریبا معادل 30.48 سانتی متر ) را با دو دست، پشت خود بگیرید و آن را در موقعیت افقی نگه دارید. به کمک بازوی سالمتان، بازوی آسیب دیدۀ خود را به سمت بالا بکشید. این را 10 تا 20 بار در روز انجام دهید.

 


تصویر تمرینات حرکت پیاده رَویِ انگشتی:
 
آرنج دست دردناک خود را کمی خم کنید، به آرامی با انگشتان دست خود روی دیوار، مانند عنکبوت حرکت کنید. ( چیزی شبیه به قدم های ریز موقع راه رفتن ) این کار را از سطح کمر شروع کرده تا زمانی که دست خود را به سطح شانه و یا تا آنجا که راحت می توانید، بالاتر ببرید. دقت کنید که انگشتان شما باید این کار را انجام دهند، نه عضلات شانه.  بازو را به آرامی پایین بیاورید (با کمک بازوی سالم، در صورت لزوم) و تکرار کنید. این تمرین را 10 تا 20 بار در روز انجام دهید.


تصویری از تمرینات ورزشی بدن:

در حالت نشسته یا ایستاده دست آسیب دیدۀ خود را به سمت مخالف دراز کنید. بادست دیگر آرنج دست  آسیب دیده خود را بگیرید و به بدن خود نزدیک کنید و فشار ملایمی را برای کشیدن شانه اِعمال کنید. کشش را برای 15 تا 20 ثانیه نگه دارید.  این حرکت را 10 تا 20 بار در روز انجام دهید.


تصویری از ورزش کششی زیر بغل:

با کمک بازوی سالم خود، بازوی آسیب دیده را تا قفسۀ سینه بالا ببرید.  زانو زدن را به آرامی خم کنید. زانو را به آرامی بکشید و سپس راست کنید. با خم شدن هر مرتبۀ زانو، زیربغل را  کمی بیشتر بکشید، اما به هیچ عنوان زیاده روی نکنید.  این حرکت را 10 تا 20 بار در روز انجام دهید.


تکنیک های تقویتی:

پس از افزایش محدوده حرکت شما می توانید تمرینات تقویت کننده کاف روتاتور را اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که شانه خود را گرم کرده اید و تمرینات کششی خود را قبل از تمرینات تقویتی انجام دهید.

تصویر تمرین چرخش بیرونی:دستانتان را از آرنج به صورت 90 درجه و نزدیک به بدن خم کرده و کش لاستیکی رادر دست بگیرید. دست آسیب دیده را به اندازه دو یا سه اینچ ( هر اینچ معادل 2.54 سانتی متر است. ) به عقب چرخانده
و به مدت پنج ثانیه نگه دارید. تکرار 10 تا 15 بار، یک بار در روز.


تصویر تمرین چرخش داخلی:

کنار یک درب بسته بایستید. یک انتهای نوار تمرین لاستیکی را مطالق شکل، پشت دستگیره بیاندازید. انتهای دیگر را با دست خود در حالی که آرنجتان زاویه 90 درجه دارد، به اندازۀ دو یا سه اینچ به سمت بدن خود بکشید و پنج ثانیه نگه دارید. تکرار 10 تا 15 بار، یک بار در روز.

 

 راه حل پیشنهادی:

استفاده از کتف بندها و شانه بندهای طراحی شده و مخصوص می تواند تا حد زیادی به کاهش درد شما کمک کند.

  

   

جریان خون برای بهبود شما ضروری است.

شما باید جریان خون سالم را به مفصل شانۀ یخ زده تان بهبود دهید. زیرا نیاز به تحریک و تسریع جریان خون دارید. کتف بندهای خاصی که به این منظور در بازار موجود است این راه را برای شما آسان می کند و جریان خون با اکسیژن غنی از مواد مغذی به شانه شما می رسد.

جریان خون اضافی دقیقا همان چیزی است که شانه ی منجمد شما باید دوباره شروع به حرکت کند. متاسفانه، از آنجا که شانه شما قادر به حرکت است، جریان خون بسیار محدود است. در حالی که فعالیت فیزیکی جریان خون را افزایش می دهد، این می تواند وضعیت شما را بدتر کند اما، شانه بندهای مذکور به شما اجازه می دهد تا شانه ی منجمد خود را ببندید و جریان خون اضافی را که در همان زمان نیاز به بهبودی دارد دریافت کنید.

 

Frozen Shoulderراه حل پیشنهادی دیگر: ماساژ برای شانه یخ زده

 

ماساژ ریلکسی مستمر چگونه کمک‌کننده است؟

با ماساژ، شانه یخ­زده شما به حالت نرمال باز می­گردد. به کمک ماساژ، زندگی با این عارضه راحت­تر شده است. تکنیک‌های مختلف ماساژ، عضلات را در ناحیه مورد نظر ریلکس می­کند. یعنی شانس کمتری برای آماس وجود داشته که در عوض منجربه سختی و تورم می­شود. به‌علاوه، ماساژ ریلکسی مستمر قادر به کمک به بهبود گستره حرکات است. مفاصل سفت، ارتجاع­پذیری را محدود ساخته اما ماساژ جریان خون را در بافتهای مورد نظر که نیازمند مواد مغذی ارائه شده با خون پر اکسیژن هستند، افزایش می­دهد.

انواع ماساژ برای بهبود شانه یخ زده

ماساژ سوئدی درواقع منجر به افزایش سطح اکسیژن در خون شده که باعث کاهش سموم عضلانی و افزایش گردش خون می­شود. ماساژ تریگرپوینت جایی که شما فعالانه محل و شدت احساس را شناسایی می­کنید، اجازه مدیریت طبیعی درد مزمن را می­دهد. غالباً یک درمان تک جلسه نیز منجر به کاهش قابل توجه درد می‌شود. جلسات ریلکسی مداوم، حتی تسکین بهتری را در پی دارد.

 

5 آذر 1397

 

تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017