آروماتراپی (ماساژ با روغن معطر گیاهی)

 

 

رایحه درمانی از قدیم الایام در ایران و بسیاری از کشورها رواج داشته است. دود کردن عود در مکان های مقدس ، پاشیدن گلاب در مراسم ملی و مذهبی ، استفاده از عطر گل سرخ یا گل محمدی برای معطر کردن در محفل های مختلف و قراردادن گل خشک محمدی قمصر کاشان در صندوقچه های لباس و بقچه های حمام ، مصداق روشن این امر میباشد.
اما  می دانیم که احتیاط همیشه و برای هرامری لازم است پس باید از حساسیت و آلرژی های احتمالی افراد  به انواع رایحه ها آگااه باشیم . هنگام مصرف اسانس ها در صورت مشاهده هرگونه سردرد ، تنگی نفس ، التهاب پوستی و واکنش غیرطبیعی به سرعت مصرف آن را قطع نموده و درصورت لزوم به پزشک مراجعه فرمایید. زیرا عطرها و اسانس ها علاوه براینکه خواص مختلفی دارند ، برروی همه افراد نتیجه یکسان ندارند و در افراد مختلف ، متفاوت عمل می کنند.
اسانس ها را می توان در شیشه های تیره رنگ کوچک تمیز با ثبت تاریخ تولید آن ، در جای خشک و خنک نگهداری کرد
. اسانس ها را در شیشه های پلاستیکی نگهداری نکنید.  این ماساژ با استفاده از روغن های معطر گیاهی با خواص مختلف، باعث آرامش فوق العاده بدن و ذهن می گردد.حرکات ملایم و تکنیک های تسکین دهنده، شما رابه آرامشی باورنکردنی فرو میبرد و یکی از لذت بخش ترین سبک ها همین سبک آروماتراپی میباشد  که تا این سبک را تجربه نکرده باشید لذت آن را متوجه نخواهید شد.

 

 

 

 

 

                           روغن های معطر

 

تنها روش صحیح ماساژ استفاده از مالیدن روغن می باشد .در این صورت دستهای شما به نرمی و ملایمت روی پوست می لغزد و حرکات لازم به راحتی قابل اجرا هستند .همچنین،روغنها می توانند از ایجاد خراش روی پوست جلو گیری کنند . هرگز اجازه ندهید بعد از ماساژ روغن زیادی روی بدن فرد بماند. برخی استفاده از پودر تالک را ترجیح می دهند که معمولا در فضا پخش شده و ممکن است تنفس را با مشکل مواجه کنند.

 برخی از مردم نیز مخالف استفاده از هر نوع ماده واسطه برای آماده سازی پوست بدن جهت ماساژ هستند ولی باید گفت که ماساژ دادن بدون ماده واسطه خیلی مشکل است و حرکت دستها روی بدن به راحتی امکان پذیر نخواهد بود ،به خصوص در مورد افرادی که بدن آنها پر مو می باشد .

روغنهای حامل که شما برای ماساژ به کار می برید باید از گیاهان تهیه وبه صورت سرد فشرده شده باشند .روغنهای حامل تصفیه نشده وبه صورت سرد فشرده شده،حاوی انواع ویتامینها،مواد معدنی و اسیدهای چرب هستند که می توانند پوست را تغذیه و تقویت کنند.

   هرگز توصیه نمی کنیم که از روغنهای معدنی (نظیر روغنهای تجاری مخصوص کودکان) استفاده نمائید، چون اینگونه روغنها سریعا جذب نمی شوند. زیرا این دسته از روغن ها، روزنه های پوست را مسدود می کنند.

 این که شما چند روغن پایه مختلف را با هم مخلوط می کنید تا یک فرمول درمانی خوب برسید ایده بسیار خوبی است، در صورت تمایل می توانید روغن های گیاهی رقیق تر را به طور مخلوط نشده و کاملاً جدا مورد استفاده قرار دهید (نظیر  روغن های بادام شیرین ،هسته انگور،هسته زرد آلو،هسته هلو) و گاهی نیز ممکن است بخواهید بیشتر کار ماساژ را با یکی از  آنها انجام دهید. روغنهای غلیظ تر  و چربتر خیلی گران قیمت هستند و برای تغذیه پوست و جذب بهتر به روغن اصلی اضافه می شوند. این گونه روغن ها برای مصرف (به تنهایی ) در طول یک جلسه ماساژ درمانی بسیار غلیظ و چسبنده هستند.

برای به دست آوردن یک شیشه 100 میلی لیتری روغن ، موارد زیر را با هم مخلوط کنید:

یک قاشق چایخوری (تقریباً 5 میلی لیتری) روغن هسته زرد آلو

یک قاشق چایخوری روغن کالندولا

یک قاشق چایخوری روغن گل پامچال عصرگاهی

یک قاشق چایخوری روغن عناب

یک قاشق چایخوری  روغن مغز گندم

همه این موارد را در بطری مورد نظر بریزیدو بقیۀ بطری را با روغن بادام شیرین پر کنید.

روغن بادام شیرین (پرونوس آمیگ دالیس)

این روغن حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب می باشد که برای پوست های مختلف (به خصوص برای پوست های خشک و حساس یا پوست پیر و آسیب دیده ) مناسب است. همچنین می توانید آن را به عنوان یک روغن پایه استفاده کنید. روغن بادام شیرین بسیار متداول است و اغلب می توان بیشتر در تهیه و ساخت لوازم آرایشی و زیبایی به کار می رود. گفته می شود، ژوزفین ،همسر ناپلئون بناپارت از این روغن استفاده می کرده است.

                                                         روغن بادام شیرین

روغن هسته زودآلو (پرونوس آرمنیکا) و هسته هلو (پرونوس پرسیکا)

این روغن نیز برای انواع مختلف پوست ها مناسب است و با وجود  خواص تغذیه کننده پوست  برای صورت (بخصوص با پوست خشک و حساس) بسیار عالی است. از آنجایی که میزان تولید این روغن کمتر است، از روغن بادام شیرین گران قیمت تر می باشد.

                                                                روغن هسته زردآلو

روغن گلابی آووکادو

روغن آووکادو رنگ سبز تیره‌ ای دارد و نسبت به سایر روغن‌ ها سنگین‌ تر است و به علت چرب بودن فوق ‌العاده ‌اش معمولا با دیگر روغن ‌ها مثلا روغن بادام ترکیب شده سپس مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

 این روغن، انواع پوست را نرم و لطیف می سازد. پوست های خشک ،چروک یا اگزمای را می توان با این روغن درمان کردبه طور معمول می توان 10 درصد از ترکیب روغن حامل خود ار از این روغن در نظر بگیرید.

                                                                     روغن آووکادو

روغن کالندولا (کالندولا آفیسینالیس)

این روغن دارای خواص ضد التهاب ،قابض ،هورمونی ،درمانی و نرم کننده می باشد. همچنین ،برای درمان اگزمای پوستی، پسوریازیس ،جوش و خارش ،وریدهای بریده شده ،واریس ،زخمها شکافها و ترکها ،زخمهای بستر ،کبودی و خونمردگی و پوست های حساس بسیار مفید است. کرم کالندولا نزد هومئوپات ها بسیار متداول است. ده درصد از کل ترکیب روغن حامل خود را از این روغن در نظر بگیرید.

                                                                               روغن کالاندولا

روغن گل پامچال عصر گاهی ( اونوثرابینیس)

، انواع ویتامینها و GLA  این روغن بسیار متداول و گرانقیمت بوده و حاوی یک ماده درمانی به نام

مواد معدنی می باشد . این روغن برای درمان این بیماری نیز مفید است.

(یا مولتیپل اسکلروزیس ،سفت شدگی وMS( سندروم پیش از قاعدگی )، مشکلات یائسگی ، PMS

تصلب بافت های متعدد) بیماری های قلبی ، کلسترول بالا ،اگزما و پسوریازیس، استفاده از این روغن باعث تحریک و بازسازی پوست می شود. همچنین این روغن می تواند 10 درصد از ترکیب روغن حامل شما را تشکیل دهد. روغن پامچال اغلب به صورت کپسول خوراکی تجویز می شود.


                                                                    روغن گل پامچال              

روغن عناب (سیموندشیا چینن سیس)

روغن زرد رنگی است که غلیظ بوده و سرشار از پروتئین و مواد معدنی می باشد. این روغن خواص مغذی ،مرطوب کننده و قابلیت نفوذ فوق العاده ای دارد و می توان آن را برای پوست صورت و مو استفاده کرد و جوشهای آکنه ، پوست خشک و اگزما شده ، پوست های ملتهب ،پسوریازیس و سایر پوست ها ، را می توان با این روغن درمان نمود. همانند بقیۀ روغن ها می توانید 10 در صد از ترکیب روغن حامل خود را از این روغن در نظر بگیرید.

                                                                روغن عناب

روغن مغز گندم (تریتیکام و ولگر)

رنگ این روغن بسیار چرب بین نارنجی و قهوه ای است و به خاطر خواص بسیار با ارزشی که دارد می تواند با هر مخلوطی ترکیب شود. این روغن خاصیت آنتی اکسیدان دارد و در نتیجه هرگز فاسد نمی شود.

همچنین ، یک نگاهدارنده و محافظ خوب محسوس می گردد. روغن مغز گندم حاوی پروتئین مواد معدنی ، انواع ویتامین معروف است. E  ها بوده و به علت دارا بودن ویتامین

خواص تغذیه ای این روغن باعث می شود که پوست بتواند با بیماری های نظیر اگزما ،پسوریازیس و پیری زودرس مقابله کند و نیز از شل شدن پوست جلوگیری می کند. مقدار ترکیب این روغن نیز همان 10 درصد از روغن حامل می باشد.

                                                                    روغن مغز گندم

تهیه روغن های پایه

قیمت روغنهای حامل با هم فرق دارد. مثلاً روغن گل پامچال عصرگاهی از روغن بادام شیرین گرانتر است.

همیشه سعی کنید از روغن های حاملی استفاده کنید که از گیاهان تهیه و به صورت سرد مخلوط شده باشند. یک روغن خوب و اصیل، روغن خالص و دست اولی است که دارای درصد بالایی از ویتامین ها و مواد معدنی بود و در نتیجه از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. پس از مرحله فشردن سرد، میتوان آن را کمی حرارت داد تا رنگ و بوی آن را از بین برود، ولی میزان ویتامین ها و مواد معدنی آن کاهش می یابد. بهترین نوع روغن پایه ،روغنی است که به صورت سرد فشرده شده و همچنین رنگ و بوی اولیه خود را داشته باشد.

برای مخلوط کردن روغن های دارویی با یک روغن حامل، معمولاً 1 تا 3 درصد از ترکیب روغن حامل را برای آنها در نظر بگیرید.

20 قطره روغن دارویی تقریباً مساوی با 1 میلی متر است، بنابراین 1 درصد روغن دارویی برابر است با:

2 قطره به ازای 10 میلی متر

10 قطره به ازای 50 میلی متر

20 قطره به ازای 100 میلی متر

روغن های دارویی خالص را می توان به منظور افزایش خواص درمانی به روغن حامل اضافه کرد. همیشه سعی کنید  در طول درمان و ماساژ، روغن مورد استفاده خود را در دسترس نگه دارید.مقدار روغنی را که روی بدن شخص ماساژ شونده می ریزید نباید زیاد باشد،زیرا در این صورت دست های شما به راحتی با بدن او تماس نخواهند داشت و شخص بیمار نیز احساس ناراحتی می کند و بدنش چسبیده و لیز می شود.مقدار کافی روغن برای یک جلسه ماساژ فقط چند قاشق چایخوری روغن می باشد.قبل از ماساژ حتماً روغن را با حرارت دست خود کمی گرم کنید.

هرگز روغن را به طور مستقیم روی بدن بیمار نریزید. نصف قاشق چایخوری (تقریباً 2 میلی لیتر) از روغن را کف دست خود بریزید و سپس دستهای خود را به هم بمالید تا روغن گرم شود و بعد آن را به بدن شخص بیمار بمالید. اگر به روغن بیشتری نیاز داشتید، یک دست خود را از روی بدن بیمار بر ندارید تا تماس قطع نشود،چون ایجاد وقفه در تماس دستها و در نتیجه قطع ماساژ باعث می شود بیمار احساس نا امنی داشته باشد.

 

حب المشک

Abelmoschus Moschatus نام علمی :

بخش مورد مصرف گیاه :دانه ها

خواص :متمدد  اعصاب، آرام بخش، محرک، گرمی

مقدار مصرف :2 تا 3 قطـره

موارد مصرف : رفع اضطراب و خستگی ،دپرسیون یا شرایط استرس زا، درد عضلانی ،دردها، گرفتگی عضلات و ضعف گردش خون،تحریک قوه جنسی، یکی از بهترین روغن ها در رفع خستگی و صدمات پاهاست.

موارد احتیاط: آن را در مقادیر کم مصرف کنید. از مصرف مکرر آن در ماساژ و استحمام خودداری کنید.

   گیاه حب المشکدانه حب المشک

تخم بادیان رومی

Pimpenella Anisum نام علمی :

قسمت قابل استفاده گیاه : پوست ، دانه

خواص : محرک ،گرمی

مقدار مصرف : 3 تا 5 قطره

موارد مصرف : گوارش و هضم ،موثر در درمان سرفه ،برونشیت و زکام

       
گیاه بادیان رومیغلاف تخم بادیان رومیتخم بادیان رومی
                                             

سنبل ختایی

Angelica Archanelica نام علمی :

قسمت قابل استفاده گیاه : ریشه ، دانه میوه

خواص : خلط آور ،هاضم ،محرک ،آرام بخش

مقدار مصرف : 2 تا 3 قطره

موارد مصرف :مناسب  برای سرما خوردگی ، سرفه ،آنفولانزاد ، دردهای عضلانی ،رماتیسم ،درد، به هضم هم کمک می کند. همچنین برای سرفه های افراد سیگاری مناسب است .

موارد احتیاط : به هنگام بارداری مصرف نشود. ممکن است در فرد حساسیت به نور ایجاد کند. به همین دلیل پس از مصرف نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

                                  سنبل ختایی

ریحان

Ocimum Basilicum نام علمی :

قسمت قابل استفاده گیاه : برگ ها

خواص : روحیه بخش ، نیرو زا

مقدار مصرف : 2 تا 3 قطره

موارد مصرف :مناسب برای دانش اموزان و کارمندان،به رفع فشارهای عصبی کمک می کند، استرس،اضطراب خفیف،تهوع ،اختلال گوارشی ،نفخ ،کاهش دهنده ی میل جنسی ، کاهنده ی سرفه ، سینوزیت، سرماخوردگی، هیجان، برونشیت ، گوش درد، سبک کردن درد های عضلانی، تشنج، درد و ورم  مفاصل،همچنین به عنوان دور کننده ی حشرات مفید است.                                                                   ریحان

ترنج (نوعی نارنج )

Citrus Aurantium نام علمی :

قسمت قابل استفاده گیاه : مغز میوه

خواص : انرژی زا، آرام بخش ،جوان کننده

مقدار مصرف : 3 تا 5 قطره

موارد مصرف :درمان زخم و جراحت ،درمان اگزما ،پسوریازیس (بیماری صدف، ناشی از فشار های پیش از قاعدگی ) به عنوان اشتها آور عمل می کند، موثر در رفع استرس و مشکلات پوست های چرب، رفع عفونت های تنفسی، برونشیت ،زخم گلو و روم لوزه ،کولیت ،مشکلات گوارش و هضم ، دپرسیون (افسردگی)، اختلالات ذهنی و روان شناختی همچنین در مشکلات مجاری ادرای، التهاب و عفونت مثانه به عنوان آنتی سپتیک (ضد عفونی کننده) عمل می کند

موارد احتیاط :برای پوست های حساس استفاده نشود، چون می تواند ایجاد التهاب کند. میزان حساسیت پوست به نور را افزایش می دهد و بهتر است بعد از مصرف در مقابل نور خورشید قرار نگیرید.                                                       ترنج (بالنگ)

 

فلفل سیاه

Piper Nigrum نام علمی :

قسمت قابل استفاده گیاه : دانه

خواص :گرما بخش ،نیرو بخش

موارد مصرف :رفع درد عضلانی،دردها ،رفع خشکی،رفع خستگی، قبل استفاده در رفع مشکلات فیزیکی و احساسی، آرتریت،فیبرو،سرما خوردگی، اختلالات  گوارشی، عفونت های تنفسی ،آبریزش بینی،سرما زدگی ،تنظیم گردش خون، افزایش تمرکز و هوشیاری

موارد احتیاط : به طور متعادل مصرف شود.                         فلفل سیاه2                         گیاه فلفل سیاه

کافور :

Cinnamomum Canphora نام علمی :

قسمت قابل استفاده گیاه : چوب

خواص :مسکن

مقدار مصرف : 2 تا 3 قطره

موارد مصرف :مفید در درمان سرفه ، سرما خوردگی ، تب ، رماتیسم ، آرتریت ، یبوست، افسردگی ، آکنه و پوست ملتهب

موارد احتیاط :به طور متعادل و در میزان مناسب مصرف شود.
     درخت کافورمیوه درخت کافور کافور

هــل

Eletlaria cardomumum نام علمی :

قسمت قابل استفاده گیاه : دانه ها

خواص :گرمی بخش

مقدار مصرف :2 تا 3 قطره

موارد مصرف :درمان آب ریزش بینی ، سرفه ،سر درد، هضم و در ضمن یک تقویت کننده است.

موارد احتیاط :به میزان مناسب و به شکل متعادل مصرف شود.

 


                                                        گیاه هل

بابونـه

Matricaria Chamomiliaنام علمی :

قسمت قابل استفاده گیاه :گل ها

خواص : مسکن ،آرام بخش

مقدار مصرف : 3 تا 5 قطره

موارد مصرف :رفع و درمان اضطراب ،عصبانیت،قابل استفاده در درمان کولیت ،گاستریت، اسهال ، عفونت های مجاری ادراری ،مشکلات ناشی از منوپوز و قاعدگی ،افسردگی ، رفع فشارهای پیش از قاعدگی ،رفع دردهای عضلانی التهاب مفاصل ،مناسب برای مشکلات پوستی ،درماتیت و اگزما . برایا موهای ضعیف هم می تواند مورد ساتفاده قرار بگیرد.

موارد احتیاط : در دوره  ی بارداری استفاده نشود.

               

میخک

Syzygium Aromaticum نام علمی :

قسمت قابل استفاده گیاه : غنچه

خواص :گرما بخش ،آرام بخش و مسکن

مقدار مصرف : 1 تا 2 قطره

موارد مصرف :درمان درد مفاصل، روماتوئید، آسم ، سرما خوردگی ، کولیت ، آبریزش بینی، اسهال ،درد دندان ، زخم معده ،فشار های عصبی ،برونشیت ،افسردگی و استرس آنتی باکتریال و ضد عفونی کننده مناسب برای پراکندن مگس ها و درمان آکنه .مناسب برای رفع خستگی پاها و اندام در ورزشکاران.

موارد احتیاط :به مقادیر کم مصرف شود،در دوره ی بارداری مصرف نشود.                                                                  میخک

روغن های گیاهی و فواید آنها

چوب ســدر

Cedrus Deodora : نام علمی

قسمت قابل استفاده :خاک اره و تراشه چوب

خواص :تسکین دهنده و آرام بخش

مقدار مصرف : 5 تا 7 قطره

موارد مصرف :به کم شدن استرس و فشار کمک می کند. کاهنده ی اضطراب ،التهاب مفاصل ،رماتیسم، خارش و شوره ی سر،سندرم آکنه ،جوش ،پوست های چرب ، پوست ملتهب.اگزما و آسیب دیدگی موقتاً می تواند از بین برود. درمان سرما خوردگی ،فشار خون و سینوزیت کمک می کند. به عنوان دور کنندۀ حشرات مفید است.

موارد احتیاط :مصرف در دوره ی حاملگی ممنوع است.                                                    چوب سدر

سـرو

Cupressus Sempervirens نام علمی :

قسمت قابل استفاده :سوزن ها ،شاخه ها و ترکه های کوچک

خواص :انرژی بخش ،مسکن،آرام بخش ،تقویت کننده

مقدار مصرف :2 قطره

موارد مصرف :هموروئید(بو اسیر)، کاهش خونزیزی های خارجی و همچنین خونریزی های شدید قاعدگی ،قابل استفاده در درمان آسم ،برونشیت ،سرفه های خشک ، سرما خوردگی ،آنفولانزا . به سفتی و برجستگی سینه ها کمک می کند.

موارد احتیاط : مصرف در دوه ی حاملگی ممنوع است .                                                                       سرو

راوید

Salvia Sclarea نام علمی :

قسمت قابل استفاده : گل و نوک ساقه

خواص :شادی بخش ،افزاینده قدرت جنسی ،گرمی و آرام بخش

مقدار مصرف :2 تا 5 قطره

موارد مصرف :مناسب برای مقابله با اضطراب ،استرس و نگرانی ،فشارهای عصبی،میگرن،کشیدگی  عضلات کاهش

ترشحات غدد سباسه، رفع افسردگی پس از زایمان ،  دردهای قاعدگی(فشارهای پیش از قاعدگی )PMT فشار خون بالا و

تسهیل کننده زایمان با افزایش دردهای زایمان،تقویت کننده سیستم ایمنی آسم.

موارد منع مصرف :ممکن است ایجاد خواب آلودگی کند. به هنگام بارداری از مصرف اجتناب کنید.                                                راوید

اکالیپتوس

Eucalptus Globulus :نام علمی

قسمت قبل استفاده :برگ ها و ساقه های تازه و باریک (ترکه ها)

خواص:سردی (خنگ کننده )، تصفیه کننده

مقدار مصرف : 2 تا 3 قطره

موارد مصرف: بینی گرفته شده و کیپ را بز می کند.همچنین سینوس ها را مانند یک ضد احتفان عمل می کند،استرس را بر طرف می کند، خستگی و درد عضلانی ،رماتیسم ،سردرد ،رگ به رگ شدگی سینوزیت و عفونت های تنفسی ،بسیار مناسب برای درمان سریع زخم ها ،سوختگی،تاول،گزیدگی و نیش حشرات،دمل،لکه ها.یک ضد باکتری و در عین حال دور کننده حشرات است.

موارد احتیاط :می تواند در پوست ایجاد التهاب کند. دور از دسترس کودکان نگهداری شود .                    
                                                                  اکالیپتوس
رازیانه

Foeniculum Vulagare :نام علمی

قسمت قبل استفاده :دانه

خواص :آرام بخش

مقدار مصرف :2 تا 3 قطره

موارد مصرف: مناسب برای رفع کولیک ،یبوست و مشکلات هضم و گوارش ،سلوسیت،درد دوران قاعدگی ، آبریزش بینی،یائسگی،نفخ و کاهش میل جنسی ،مقابله با سر درد،افزایش شیر مادران شیرده، برونشیت، دفع سنگ کلیه و انقباضات روده، دارای اثرات متوسط افزاینده ادرار و ملین

موارد احتیاط :از مصرف در دوره حاملگی خودداری کنید.                                                             رازیانه

کندر(مرمکی)

Olibanum Boswellia Carterii :نام علمی

قسمت قبل استفاده از گیاه : صمغ و زرین

خواص : تقویت کننده ،آرام بخش

مقدار مصرف : 3 تا 5 قطره

موارد مصرف: کمک کننده در مدتیشن و تمرکز ،عمیق و کند کننده تنفس ،تقویت کننده و روحیه دهنده و کاهنده هیجانات ناشی از کابوس های شبانه ،ترس و غم و اندوه،متعادل کننده و از کننده چاکرای سر،کمک کننده به رفع زخم معده و زخم های عفونی ،درمان پوست های خشک و ملتهب و پرچین و چروک همچنین به عنوان دفع کننده سرفه و لارنژیت در موارد آسم ،زکام و برونشیت استفاده می شود.

ماندن جای زخم را کاهش داده و درمان آن را تسریع می کند.


                                                                کندر

شمعدانی

Pelargonium Garveolenz : نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :برگ ها،ساقه، گل ها

خواص :متعادل کننده، تقویت کننده، آرامش بخش، مسکن

مقدار مصرف :5 تا 7 قطره

موارد مصرف :کمک به مقابله با فشار های عصبی، اضطراب،افسردگی،مشکلات ناشی از یائسگی،افسردگی بعد از زایمان ،فشار های پیش از قاعدگی، قاعدگی های نامنظم،درمان های سینه های حساس و دردناک ،التهابات،سوختگی ها ، تاول ها، بریدگی ها،اگزما، درماتیت زخم های دهان، دور کننده حشرات.                                                              شمعدانی

زنجبیل

Zingiber Officinale: نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :ریشه

خواص :گرمی، محرک

مقدار مصرف :2 قطره

موارد مصرف :درمان کولیت،گرفتگی عضلات، آبریزش بینی ،بیماری مسافرت،میگرن ، سرفه، احتقان،سرما خوردگی

،آنفولانزا،زخم گلو،سینوزیت،درد مفاصل،رماتیسم،دردهای عضلانی ،کمک به گردش خون،کاهش دمای بدن به ویژه هنگام شب، درمان ویار و تهوع صبحگاهی در حاملگی

موارد احتیاط: ممکن است در پوست های حساس ایجاد التهاب کند. به طور متعادل مصرف شود.                                                                    زنجبیل

دانه سر کوهی

Juniperus Cimmunis: نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه : میوه ،دانه

خواص :انرژی بخش ،آرام بخش ،مقوی

مقدار مصرف :2 تا 3 قطره

موارد مصرف :درمان و رفع استرس ،اضطراب ،درد مفاصل،گرفتگی عضلات،آکنه ،سرفه،آرتریت ،درد دوران قاعدگی ،سینه های دردناک ملتهب(پیش از قاعدگی )،سلولیت،ضعف،گوارش خون بوتسیر

موارد احتیاط : در زمان بارداری دارای مصرف نشود،مصرف زیاد می تواند منجر به ایجاد التهاب در کلیه شود.                                                              روغن دانه سر کوهی

سنبل اسطو خودوس

Lavandula Angustifolia : نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :گل ها

خواص :افزاینده و سازنده هورمون ،آرام بخش ، نیرو بخش ،افزاینده متعادل کننده ،مسکن

مقدار مصرف:5 تا 10 قطره

موارد مصرف:کمک به رفع کج خلقی (مخصوصاً در کودکان و افراد مسن )، اضطراب ،استرس درد عضلانی ،گزش و نیش حشرات ،سرما خوردگی،سر درد،سوختگی ، ضد قارچ،ضد باکتری ،بسیار موثر در درمان

موارد احتیاط:مصرف در ماه های اول حاملگی ممنوع است.                                                                 روغن اسطوخودوس

لیمو ترش

Citrus Limon: نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه : مغز میوه (میوه بدون پوست)

خواص :آرام و ساکت کننده،نیرو بخش ،مسکن

مقدار مصرف:3 تا 6 قطره

موارد مصرف:کمک به رفع مشکلات تنفسی و ریوی ،سرماخوردگی، تب، زخم گلو، زخم دهان ، سردردهای هورمونی ،ضعف و اختلال گردش خون،فشار خون بالا،زخم ها ،استرس،فشارهای عصبی ، مناسب برای محصلین و مشاورین،

ضمنا دوری کننده حشرات نیز است

موارد احتیاط :ممکن است در پوست های حساس ایجاد حساسیت به نور نماید و در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه ی آفتاب پس از مصرف ، ایجاد التهاب در پوست های حساس نماید.                                                                       روغن لیموترش

گیاه گربه دشتی (گور گیاه )

Cymbogen Citratos : نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :سبزه و برگ ها

خواص :آرامش و سکونت، نیرو بخش،مسکن،تقویت کننده

مقدار مصرف:1 تا 3 قطره

موارد مصرف:کنترل و دفع شوک،غم و اندوه ،تروما، افسردگی و استرس،بی حالی ،التهاب،فشار پیش از قاعدگی و یائسگی ،بیخوابی،تحریک پذیری در کودکان،رفع لک ها و جای زخم ها ،سر درد،زخم گلو و مشکلات خفیف تنفسی کمک به باز شدن مجاری پوست ،درمان پوست چرب ،درمان آکنه ،رفع اختلالات گوارشی و هاضمه .

موارد احتیاط:در زمان بارداری از مصرف آن اجتناب کنید ، ضمناً می تواند ایجاد التهابات پوستی نماید.                                                 گیاه گربه دشتی

مرزنجوش

Orignum Margorana: نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :گل ها و برگ ها

خواص :گرمی ،آرامش بخش

مقدار مصرف:3 تا 5 قطره

موارد مصرف:رفع اضطراب ،استرس ،فشار خون بالا، درد مفاصل،رماتیسم ، سرما خوردگی ،سینوزیت،انقباضات و درد معده قاعدگی،عدم هضم و اختلال گوارشی ،یبوست،تعادل سیستم عصبی

موارد احتیاط:به میزان مناسب و متعادل مصرف شود. در دوره بارداری از مصرف خودداری کنید.                                                       مرزنجوش

بهار نارنج

Citus Aurantium :نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه ::گلبرگ ها

خواص :آرام بخش،مسکن،نیرو بخش

مقدار مصرف:1 تا 3 قطره

موارد مصرف:سر درد ،رفع بی حالی ذهنی ،سر درد،کج خلقی و زود رنجی ناشی از قاعدگی یا یائسگی،درمان اسهال

مزمن ،درمان خشکی پوست،افزایش انعطاف پذیری پوست،رفع حساسیت پوستی ،آرام کردن بچه های تحریک پذیر و بی قرار،در صورتی که پیش از یردن آنها برای خواب به هنگام استحمام آنها مصرف شود. مفید به هنگام شوک ها،استرس و غم و اندوه ،رفع استرس و مشکلات ناشی از آن و افسردگی ،درمان لکه های نایش از حساسیت به نور و جای زخم ها،کمک کننده به هنگام زایمان و شروع زایمان.                                          روغن بهارنارنج

پرتقال

Citrus Aurantium:نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :میوه

خواص :آرام بخش و نیرو بخش

مقدار مصرف:2 تا 3 قطره

موارد مصرف:رفع زخم های دهانی،درمان فشار های عصبی،ترس و اضطراب ،رفع سرفه های ریوی ،سرما خوردگی ،آنفولانزا، رفع یبوست و اسهال،بسیار موثر در پایین آوردن تب در کودکان

موارد احتیاط:ممکن است حساسیت به نور در پوست را افزایش دهد. از قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید پس از مصرف خودداری کنید.

                                                                    روغن پرتقال

نعناء وحشی

نام علمی:

قسمت قابل استفاده گیاه :برگ ها

خواص :خنک کننده(خنک)

مقدار مصرف:1 تا 3 قطره

موارد مصرف:به عنوان ضد احتقان در درمان آسم ،سرما خوردگی،آنفولانزا، قابل مصرف در تب سردرد ،بیماری مسافرت (در علائم ماشین گرفتگی که در حین مسافرت بروز می کند،مانند تهوع، سرگیچه و سردرد)ناراحتی های گوارشی و کم کاری و به هم خوردگی معده ،تهوع،موثر در پوست های چرب، دفع پشه و موش ها و موثر در درمان

سوختگی ها.

موارد احتیاط:در ماه های اول حاملگی مصرف نشود.به طور متعادل مصرف شود ممکن است ایجاد التهابات پوستی کند.

                                                                           نعناء

پچولی (نعناع هندی)

Pogostemon cabin :نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :برگ ها

خواص :آرام بخش، تسکین دهنده، نیرو بخش و گرمی

مقدار مصرف:2 تا 4 قطره

موارد مصرف:بوهای خوش و سحر انگیز اغلب در صنعت عطر سازی استفاده می شود. به رفع اضطراب نگرانی و استرس و افسردگی کمک می کند. موثر در رفع هیجانات . درمان خشکی پوست، زخم ها و جراحات ،ضد طب ،کمک به خنک شدن پوست ملتهب ،موثر در درمان شوره سر ،جای زخم ها، آنتی سپتیک (ضد عفونی کننده)،موثر در درمان اسهال  به عنوان داروی قابض ،ضد باکتری و دافع حشرات

موارد احتیاط:از مصرف بیش از حد خودداری کنید. در دزهای منظم و متعادل مصرف شود.

                                                                                          نعناء هندی

کــاج

Pinus Sylvestris :نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :سوزن ها

خواص :نیرو بخش

مقدار مصرف:1 تا 3 قطره

موارد مصرف:موثر در رفع درد های عضلانی ،آرتریت، رماتیسم ،نارسایی گردش خون،آسم ،برونشیت ،سرفه ،سینوزیت ، زخم گلو، سرما خوردگی ، خستگی های عصبی، سیاتیک ،عدم تمرکز، عرق کردن بیش از حد، درمان جراحات خراشیدگی ها و بریدگی ها و موثر در دفع حشرات

                                                                                 کاج

گل سرخ

Rose centifoda damascene :نام علمـی

قسمت قابل استفاده گیاه: گل ها و برگ ها

خواص :متعادل کننده ،محرک

مقدار مصرف:1 تا 4 قطره

موارد مصرف:کمک به رفع افسردگی،سر درد،فشار های عصبی ،آسم ،شوک،ضعف و نارسایی گردش خون ،سرفه های خشک، درمان فشارهای پیش از قاعدگی ،عادات ماهیانه با خونریزی زیاد یا نا منظم زنان ،اگزما،مناسب برای پوست های خشک ،ترک خورده و پژمرده و پیر

                                                     گل سرخ

رزماری یا اکلیل کوهی

Rosemarius officinals:نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه : گل ها و برگ ها

خواص :هوشیار کننده، نیرو بخش، افزاینده تمرکز ،تقویت کننده

مقدار مصرف:2 تا 4 قطره

موارد مصرف:برای رفع شوره سر،مناسب برای رفع استرس ،اضطراب ،دردهای عضلانی ،رماتیسم ، آرتریت ،سینوزیت ،میگرن، سرما خوردگی ،آسم ،اختلالات تنفسی، سلولیت ،دردهای قاعدگی ،کمک به تمرکز بیشتر  و هوشیاری ویادگیری هنگام مطالعه

موارد احتیاط:در دوره بارداری مصرف نشود، در صورت وجود فشار خون بالا یا اپی لپسی مصرف نشود.

                                                                           رزماری

چوب گیاه چوب صندل سفید

Santalum album :نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه : چوب

خواص :تقویت کننده ،آرام بخش و مسکن

مقدار مصرف:2 تا 5 قطره

موارد مصرف:کمک به رفع فشار های عصبی ،افسردگی ،استرس،اضطراب،التهاب،سرفه های خشک، برونشیت ،رفع ترک خوردگی پوستی ،آکنه (جوش غرور) لکه های پوستی و جای  زخم ها به عنوان دئودارنت و خوشبو کننده در موارد افرادی که بیش از حد عرق می کنند ،محرک شعور، دور کنندۀ حشرات .                                                              صندل سفید

 

ترخون

Artemisia Dracunculus : نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :برگ ها

خواص :آرام بخش ،محرک

مقدار مصرف:2 تا 3 قطره

موارد مصرف:موثر در رفع اخلالات معده و عصبانیت و نا آرامی ، مشکلات گوارشی و هضم برخی اختلالات که

یبوست، ضدعصبانیت سر درد و نفخ، گرفتگی عضلات ،PMT برخی خانم ها پیش از قاعدگی با آن مواجه می شوند.

افسردگی و اسپام ،ضد عفونی کننده و گند زدا ،ادرار آور خفیف.

موارد احتیاط:مصرف در بارداری ممنوع است،به یمزان مناسب و متعادل مصرف شود.

چای درختی

Melaleuca Alernifolia :نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :برگ ها ،شاخه های کوچک ترکه ها

خواص :آرام بخش و مسکن

مقدار مصرف:2 تا 5 قطره

موارد مصرف:موثر در درمان عفونت های قارچی ،سرما خوردگی ها و آنفولانزا،تبخال، زگیل ،سوختگی، شوک ،عفونت های ویروسی و باکتریال گزیدگی ها ،انواع تبخال یا هرپس، کهیر و جوش های عصبی.


                                                             چای

آویشن سفید

Thymus Vulgaris :نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه : برگ ها و گل ها

خواص :نیرو بخش ،محرک

مقدار مصرف:2 قطره

موارد مصرف:موثر و کمک کننده به رفع فشارها،اضطراب ،سر درد،التهاب و قرمزی پوست، خستگی ، سرفه ،

سرما خوردگی ، دردهای رماتیسمی ، دفع کننده بسیار موثر حشرات،خلط آوری بسیار موثر.

موارد احتیاط: مصرف در طی حاملگی و ممنوع است ،باید به طور متعادل مصرف شود.                                                   آویشن سفید

خس خس  Vetiver

Cananga Odorata: نام علمی

قسمت قابل استفاده گیاه :گل ها

خواص :آرام بخش،متعادل کننده

مقدار مصرف:2 تا 3 قطره

اضطراب ،PMT موارد مصرف:کمک به رفع فشار های عصبی ،عصبانیت کنترل نشده و غیر ارادی ،استرس یا

طپش قلب،تکرر تنفس،موثر رد فشار خون بالا، یائسگی،فشارهای پیش از قاعدگی ،بی خوابی، ناتوانی جسمی ،سرد مزاجی ، به عنوان روغن و چرب کننده مو،مناسب برای مراقبت از پوست .

موارد احتیاط: مصرف بعد از مصرف الکل پیش از رانندگی ممنوع است،به طور متعادل مصرف شود. مصرف بیش از حد می تواند منجر به سر درد و تهوع شود.

 

 

                                                                         روغن خس خس                
در انتها لازم  به ذکر است که آموزش  و خدمات در آموزشگاه فنی حرفه ای دنیای آرامش، توسط مربی حرفه ای و ورزیده این آموزشگاه و به نحو احسن صورت می گیرد. دیدار شما موجب مسرت ماست.

تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017